niedziela, 3 maja 2015

Niedziela z książką "Leśni Bracia" i "Skarby leśnych braci"

Weronika Kurosz "Skarby leśnych braci"Gdzieś niedaleko stąd rośnie puszcza. Wielki, dziki las, w którym żyją jelenie, borsuki, a ostatnio nawet przywędrował stary wilk. Na skraju puszczy stoi drewniana chatka. Zwyczajny domek z kuchnią, kominkiem i jaskółczym gniazdem, przyklejonym pod okapem tarasu. W tej chatce mieszka z rodzicami dwóch braci - Bazyli i Marcepan. Chłopcy mają bujne jasne czupryny, chowają w nich gąsienice i szyszki, a najbardziej na świecie męczy ich bezczynność. Nie wiadomo, dlaczego tak jest, ale co pewien czas zdarza im się wdepnąć w jakąś dziurę, kałużę czy zaspę śnieżną i wtedy zaczynają dziać się dziwne rzeczy. A może całkiem zwyczajne? Albo to wszystko nieprawda i chłopcy tylko zmyślają? Posłuchajcie.
Weronika Kurosz " Skarby leśnych braci".

Weronika Kurosz "Skarby leśnych braci"Dziś zapoznamy Was z parą uroczych i rozbrykanych chłopców, których codzienność utkana jest siecią nieprawdopodobnych przygód. Bazyli i Marcepan, bo o nich tu mowa, to niesforni bracia powołani do życia przez Weronikę Kurosz, a ich przygody możemy poznawać w trakcie lektury dwóch powieści "Leśni bracia" oraz "Skarby leśnych braci", wydanych przez Wydawnictwo Zysk i Spółka. Dla dzieci wychowanych w mieście, życie leśnych braci wydaje się być niezwykle urokliwe i przepełnione nieprawdopodobnymi przygodami. Mieszkając na skraju puszczy, ich codziennością są spacery po lesie, kąpiele w jeziorze, wyprawy na bagna, pola oraz wszędzie tam, gdzie tylko zechcą ponieść ich własne nogi. W trakcie licznych wędrówek spotykają ich baśniowe postacie, które wciągają chłopców w wir niezwykłych historii. 

Weronika Kurosz "Skarby leśnych braci""Leśni Bracia", pierwszy tom przygód Bazylego i Marcepana jest powieścią, która dostarcza młodym czytelnikom sporo powodów do uśmiechu oraz wiele pozytywnych emocji, szczególnie wtedy, kiedy głównym bohaterom udaje się odkrywać tajniki przyrody, lub zwycięsko wydostać się z opresji. Uczestnicząc w ich przygodach zachwyca nas ich aktywność, samodzielność, odwaga, pomysłowość i wrażliwość. Przekładając kolejne strony powieści z przyjemnością wsłuchujemy się w fantastyczną historię króla Borowika, bierzemy udział w boju o grzybowy pył, spotykamy prawdziwą leśną babę i wraz z nią rozpoczynamy poszukiwanie wiosny. Stajemy w obronie dzikich żurawi, aż w końcu zanurzamy się na dno jeziora, gdzie czekają na nas śliczne rusałki oraz straszny wodnik Szkaradek wraz z armią raków i pluskolców.

Z całą pewnością można zadać pytanie, czy przygody tej dwójki chłopców to wyłącznie projekcja ich wspaniałej wyobraźni? A może to właśnie ich niezwykła wrażliwość pozwala im odkrywać tajemnice skrywane za magiczną zasłoną dzikiej przyrody? Jakkolwiek by nie brzmiała odpowiedź na to pytanie, miło nam, czytelnikom, uczestniczyć w tak barwnych przygodach dwójki sympatycznych braci.

Weronika Kurosz "Skarby leśnych braci"
"Skarby leśnych braci" to kontynuacja przygód chłopców, którzy nie dość, że stali się odrobinę starsi, to również wyzwania, którym stawiają czoła, stają się coraz to bardziej niebezpieczne. Las odsłania przed nimi swoje kolejne tajemnice, a osobliwe postacie, które stają na ich drodze, nie zawsze są przyjazne i życzliwe. W drugim tomie autorka jaskrawiej podkreśla wagę pozytywnych postaw. Opowiada nam, jak ważna jest opieka na młodszym rodzeństwem, jak dobrze jest łagodzić konflikty, wybaczać i rozmawiać. Niemniej ważny jest szacunek, jaki winniśmy okazywać przyrodzie oraz to, że naszym obowiązkiem jest ochraniać ją przed tymi, którzy jej zagrażają.

Lektura książek Weroniki Kurosz to gwarancja wielu korzyści dla Twojego dziecka. Nie tylko wzbogaci jego słownictwo, ale również pobudzi jego wrażliwość i wyobraźnię. Co więcej, nauczy pozytywnych postaw i szacunku dla innych. Pokaże jak wygląda życie poza miastem, blisko prawdziwej natury. Czas, który spędziliśmy podczas czytania obu powieści sprawił nam wszystkim wiele przyjemności. Czego i Wam, drodzy czytelnicy życzymy.


Weronika Kurosz "leśni bracia"Polecamy i zachęcamy do zakupu książek "Leśni Bracia" oraz "Skarby leśnych braci" na stronie Sklepu Zysk i S-ka.

"Leśni Bracia"
Autor: Weronika Kurosz
Rok wydania: 2012
Stron:120
Oprawa: twarda
Ilustracje: Elżbieta Kidacka

"Skarby Leśnych Braci"
Autor: Weronika Kurosz
Rok wydania: 2015
Stron:124
Oprawa: twarda
Ilustracje: Aleksandra Michalska-Szwagierczak


Za egzemplarze książek dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka


1 komentarz:

  1. fantastyczne książki szukać w bibliotece trzeba kolejnych książeczek :D Dziś pewnie pójdziemy do biblioteki :D bo pogoda nie dopisuje a to okazja na wymianę książek.

    OdpowiedzUsuń