niedziela, 22 marca 2015

Niedziela z książką: "Siri i okropna świnka" i "Siri i pchła"

Siri i pchła
Od wielu lat przybywa w Polsce fanów skandynawskiego stylu. Nordycka moda nie dotyczy wyłącznie architektury, mebli, ubrań, czy kosmetyków. Wkroczyła również w literaturę. Coraz częściej wymieniamy się z bliskimi norweskimi i szwedzkimi kryminałami oraz książkami historycznymi. W czasie moich wizyt w księgarniach obserwuję również coraz większą ilość tytułów książek dla dzieci, które pochodzą z północy Europy. Dlatego też z wielkim zaciekawieniem sięgnęłam po dwa tytuły z serii poświęconej niezwykle pomysłowej i rezolutnej Siri, której sława sięgnęła już kilkunastu krajów i która w bardzo krótkim czasie rozkochała w sobie wiele dziecięcych serc. 

Od pierwszych stron książki Siri od razu przypadła córce do gustu. Ta kilkuletnia dziewczynka ma bardzo wyrazisty charakterek, mnóstwo szalonych pomysłów i śmiało wyraża swoje emocje. Ma również mnóstwo energii do zabawy ze swoimi przyjaciółmi, trzema równie wyrazistymi chłopcami: Małym, Średnim i Dużym Otto. Wspólnie przeżywają wielkie przygody i mierzą się z wyzwaniami i problemami.

Fabuła "Siri i okropna świnka" skupiona jest wokół pluszowego króliczka, który domaga się pilnej naprawy. Dziewczynka wraz z przyjaciółmi szuka dla niego pomocy, jednak jego reperacja wymaga rozstania ze swoją ukochaną przytulanką. Aby przetrwać czas rozłąki, Siri otrzymuje na pocieszenie różową świnkę, która wydaje się jej bardzo okropna ...

"Siri i pchła" to historia Kerttu, bardzo brudnej dziewczynki, która jest w posiadaniu dość niezwykłego zwierzątka, a mianowicie pchły. Wszystkie dzieci pozwalają Kerttu na spełnianie jej zachcianek, a wszystko tylko po to, by móc poznać te tajemnicze zwierzątko. 

Siri i pchłaHistorie przygód Siri kończą się zdecydowanie za szybko. Mają w sobie ogromną porcję humoru, sporo emocji i niezwykłą dynamikę. Mam wrażenie, że to właśnie te elementy tworzą idealny wzór na interesującą książę dla dzieci. Doskonałym uzupełnieniem są ilustracje Mervi Lindman, pełne uczuć, wyobraźni i humoru. Autorka cyklu o Siri pisze historie dziewczynki w taki sposób, jakby patrzyła na świat oczyma dziecka. Książeczki o Siri nie muszą się podobać dorosłym. Nie powinniśmy doszukiwać się w nich morałów albo racjonalizować sobie postępowania jej bohaterów. Wystarczy po prostu przeczytać je dziecku. To właśnie ono jest najlepszym recenzentem i samo zdecyduje, czy zainteresuje się książką i czy chętnie wróci do niej w przyszłości.

Wydawnictwo Wilga wydało dotychczas sześć książeczek o Siri.

Siri i okropna świnka
Siri i pchła
Siri strzela gola
Siri i pies sąsiada
Siri i nowi przyjaciele
Siri i brudasekZa egzemplarze książek dziękuję Wydawnictwie Wilga, będącej częścią Grupy Wydawniczej Foksal.

1 komentarz:

  1. kolejna ciekawa książka niestety na razie chłopaki moje mają jedyny cel książkowy tiry polacja ambulanse traktory itp. ewentualnie seria mądra mysz :D

    OdpowiedzUsuń