niedziela, 15 lutego 2015

Niedziela z książką "Idzie zima" Tadeusza Kubiaka.

W amerykańskim New Hampshire świstak Phil przewidział długą i mroźną zimę. Ku naszemu zdziwieniu Policja w Merrimack postanowiła ukarać świstaka i wystawiła za nim list gończy na Facebooku. My z radością wytarmosilibyśmy tego sympatycznego gryzonia za jego wieszczbę, bowiem zaledwie od kilku tygodni cieszymy się prawdziwą, białą zimą. Taką, na którą warto było czekać cały rok, a nawet dwa. Dzieci z rumianymi buziami lepią bałwany, jeżdżą na sankach, walczą na śnieżki. Ze spacerów wracamy tak słodko zmęczeni tym zimowym szaleństwem. A kiedy siadamy z kubkiem ciepłego kakao, chętnie sięgamy do naszej biblioteczki w poszukiwaniu tytułów o tej urokliwej porze roku. Dziś wybór padł na tomik wierszy "Idzie zima" Tadeusza Kubiaka. 

To nie pierwszy kontakt naszych dzieci z twórczością tego dwudziestowiecznego poety. Poświęciliśmy już mu miejsce na blogu, recenzując książeczkę "Kim będą?". Tym razem Wydawnictwo Zysk i S-ka oddało w nasze ręce zbiór ponad dwudziestu wierszyków dedykowanych zimie. Z wielką przyjemnością oddaliśmy się ich lekturze, tym bardziej, że poeta w swoich wierszach stworzył jej mocno romantyczny obraz. I tak od pierwszych stron książki obserwujemy, jak zmienia się świat przyrody, jak zwierzęta przygotowują swoje zapasy, jak świerszcz chowa się za kaloryferem. Przyglądamy się zimie oczami ptaków, kota, misia, a nawet bałwana, czy choinki. Towarzyszymy dzieciom w trakcie ich śnieżnych zabaw, jeździmy z nimi na nartach, łyżwach, lepimy bałwana. Mamy też kilka wierszy poświęconych białym świętom, podczas których ubieramy choinkę, celebrujemy wigilię, kolędujemy.


Wiersze Kubiaka nie nudzą. Mimo, że autor nie korzysta z oczywistych rymów, urzeka nas swoją wyobraźnią i dziecięcą wrażliwością. Z przyjemnością zaglądamy do jego świata, smakujemy liczne anachronizmy i przeżywamy tą piękną porę roku.


Godną uwagi pracę wykonał również ilustrator książki Przemysław Liput, który w dość klasyczny sposób dopełnił treść obrazem. Jego ilustracje są duże, barwne i przyciągają uwagę. Ich uniwersalizm wywołuje sympatię nie tylko wśród czytelników mojego pokolenia, również nasze dzieci z uwagą śledzą te sugestywne rysunki.

"Idzie zima" to dobry prezent nie tylko pod choinkę. Tematyka wierszy podkreśla w zimie wszystko to, co najpiękniejsze w tej porze roku. Jeśli masz ochotę odkrywać zimę w świecie dziecięcej poezji, ta książeczka jest dla Ciebie właściwym wyborem! 


Książkę można kupić na stronie Zysk i S-ka.

Rok wydania: 2014
Stron: 32
Oprawa: twarda
Ilustracje: Przemysław Liput


Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka
 

3 komentarze:

  1. Wiersze Kubiaka dla dzieci? Nie wiedziałam.... Tym bardziej sięgnę po nie z radością :)

    OdpowiedzUsuń
  2. kolejna ciekawa książkowa propozycja

    OdpowiedzUsuń