czwartek, 26 czerwca 2014

Fajną bajkę wczoraj czytałam.


"Kacper i jego sprawy" nie jest bajką z cyklu "dawno temu" lub "za górami, za lasami". Nie opowiada ona o magii, dziwnych stworzeniach i niesamowitych przygodach głównych bohaterów. Opowieść o Kacprze, czteroletnim chłopcu, dzieje się obok nas, współcześnie i opowiada o tym, w jaki sposób ten mały człowiek uczy się otaczającego go świata. Uczestniczymy w jego licznych przygodach, towarzyszymy w oswajaniu lęków, które stają się częścią jego życia. Przyglądamy się również jego reakcjom na trudne sytuacje oraz patrzymy jak malec uczy się rozpoznawać własne emocje. 

Książeczka obejmuje kilkanaście terapeutycznych historii, które przybliżają nam postać małego Kacpra. Zaproszeni jesteśmy do domu chłopczyka, poznajemy jego rodziców i młodszego braciszka, idziemy z nim na spacer, na plac zabaw, w gości, a nawet zaglądamy do przedszkola. Wiele się dzieje w świecie tego małego chłopca. W nocy nawiedza go ogromny pająk, którego poznał w grze komputerowej. Za dnia nabiera biegłości w jeździe na rowerze, uczy się dzielić swoimi zabawkami, bawi się z rówieśnikami i ciągle uczy się nowych rzeczy. Nie obce jest mu uczucie zazdrości, kiedy chciałby podobnie jak jego rówieśnicy nosić okulary, potrafić czytać lub posiadać w domu własne zwierzę. Jak każde dziecko w jego wieku bywa ciekawy, nieznośny, zły, nieśmiały i szczęśliwy.

W tych z pozoru prostych bajeczkach czai się spory ładunek nauki. Dziecko znajduje tam podpowiedzi, jak radzić sobie z rodzicami, jak rozpoznawać swoje emocje, oraz dowiaduje się, w jaki sposób myśli i czuje jego rówieśnik. Dorosły również wynosi z lektury tej książki wiedzę o tym, jak z pozoru proste sytuacje stają się wielkimi wyzwaniami dla dzieci, jak trudno czasami znaleźć odpowiedzi na niełatwe pytania stawiane przez malucha.

Najlepszym recenzentem książeczki jest niezmiennie córka, która zapałała do Kacpra sporą sympatią. Opowiadania są napisane prostym i zrozumiałym dla niej językiem, są krótkie i mają w sobie sporo dynamizmu. Podobają się nam również ilustracje Przemysława Liputa, który w sympatyczny sposób obrazuje każdą z czytanych opowieści. Polecamy!

Książka do kupienia na stronie Sklepu Zysk i S-ka
w cenie 17,50 zł. 
Stron: 56.
Twarda oprawa.
Rok wydania: 2011

3 komentarze:

  1. Chyba by nam się przydała taka książeczka

    OdpowiedzUsuń
  2. no to mam co szukać do naszej biblioteczki :)
    pozdr i zapraszam do nas na nowe kąty www.swiatkarinki.pl

    OdpowiedzUsuń