niedziela, 25 maja 2014

TY CHYba czytasz?


Bookcrossing to idea, która przywędrowała do nas z USA, a polega w wielkim skrócie na nieodpłatnym przekazywaniu książek. Odbywa się to poprzez pozostawianie ich w miejscach publicznych, właśnie po to, aby inni je odnaleźli, przeczytali i oddali dla kolejnych czytelników. Idea "uwalniania" książek dotarła i do naszego miasta. Niedawno minęło pół roku odkąd czynnie uczestniczymy w akcji "TY CHYba czytasz? Bookcrossing po tysku".

W kilkunastu miejscach miasta, na przykład w szpitalu, urzędzie, basenie, dworcu, galerii czy kawiarni, pojawiły się bookcrossingowe półki z książkami. Każda osoba może wybrać interesującą ją książkę, zabrać do domu, albo poczytać na miejscu. Wszystkie książki, które pojawiają się na półkach, są na bieżąco opieczętowane oraz obklejane logotypem akcji.

Dla nas, wielkich miłośników czytania, kampania propagująca czytelnictwo to strzał w dziesiątkę. Podobały nam się również imprezy towarzyszące rozpoczęciu kampanii: gra terenowa "Literacki Detektyw", piknik literacki oraz mural. Dwie, położone najbliżej nas półki, odwiedzamy przynajmniej raz w tygodniu. Udało się nam "upolować" kilka rewelacyjnych książek. Dołożyliśmy również na półki te książki, które zalegają w naszej biblioteczce, a do których raczej nie zamierzamy już wracać.

W dobie kiedy coraz częściej słyszymy, że książka jest dobrem luksusowym, a najświeższy raport Biblioteki Narodowej przedstawia wyniki badań, które wskazują, że rzeczywistych czytelników w Polsce jest 11% i liczba ta z roku na rok spada, idea bookcrossingu jest jednym z ciekawszych zjawisk mających na celu poprawę tej statystyki. Tym bardziej cieszymy się i dziękujemy przedstawicielom miasta za przeniesienie kultury czytania do przestrzeni naszego miasta.

A na koniec informujemy, że książki Marioli Jarockiej "Tajemnice Starego Lasu" wędrują do: Zosi P., Magdy K. oraz Hani M. Prosimy o podanie adresu do korespondencji. Gratulujemy!

5 komentarzy:

  1. Tak, pomysł świetny! Obecnie mam w domu nawet egzemplarz tej akcji :) Gdzie były robione te zdjęcia?

    OdpowiedzUsuń
  2. Rewelacyjna akcja, muszę poszukać gdzie w Katowicach znajdę takie półki :)

    OdpowiedzUsuń