piątek, 28 marca 2014

Dziecko widzi White and Black.

Odnalezienie się w nowym świecie to nie lada wyzwanie. I temu wyzwaniu musi podołać noworodek, rzucony niemal na głęboką wodę nowych, zupełnie nieznanych bodźców. Kolorowe zabawki wcale nie pomogą mu w oswojeniu świata. Mądrzy rodzice to wiedzą i dlatego pokazują mu świat w wersji White and Black. Wiadomym jest, że przez pierwsze miesiące maluch widzi to, co znajduje się około 30 cm od niego. Bardzo szybko kojarzy więc mamę i tatę, oswaja się z ich widokiem i rozpoznaje już pewne elementy związane z bliskością rodziny. W żartach mówi się, że rodzice są dla dziecka całym światem. I tak jest w rzeczywistości, ponieważ niemowlę z czasem zaczyna rozpoznawać zarys postaci mamy czy taty, reszta obrazów natomiast jest rozmazana i nieostra. W tym niepewnym odbiorze rzeczywistości jest jednak coś stałego. Maluch dostrzega kontrast pomiędzy jasnym a ciemnym kolorem, czyli np. różnicę między białym i czarnym. Dziecko widzi te zestawienia wyraźniej, dlatego z przyjemnością wodzi po nich wzrokiem, odnajduje krawędzie. Co więcej, dziecko odbiera widziane kształty jako płynne, ruchome obrazy. Skupiając wzrok na biało-czarnych geometrycznych wzorach niemowlę rozwija się, zwiększając aktywność swojego mózgu!

Wiedza, iż kontrasty kolorów wspomagają psycho-fizyczny rozwój dzieci, jest poparta teorią psychologów oraz badaniami. Dlatego warto zaufać tej myśli. Stymulacja zmysłów dziecka nie jest tym samym, co zabawa np. kolorową grzechotką, która nie dość, że nie jest przystosowana do możliwości wzrokowych niemowlęcia, to jeszcze agresywnie go pobudza. Stymulowanie zmysłów maluszka to najlepsza droga, by z noworodka wyrosło genialne dziecko!

Dostosowując otoczenie do możliwości poznawczych pociechy, warto pamiętać o białoczarnych akcesoriach. Przedmioty, które otaczają malca powinny być delikatne, a jednocześnie ich faktura, wzory czy kolory mogą pobudzać go i stymulować rozwój. Kolorowe przedmioty przeznaczone dla niemowląt nie zdają egzaminu. Maluszek źle reaguje na mocne światło, mruży oczka, dlatego zaleca się, by w pokoju dziecka panował półmrok. Jak wiadomo – nawet najbardziej kolorowe przedmioty w mroku tracą swój urok i barwy.

Łatwo jest połączyć edukacyjne z pożytecznym. Kupując akcesoria przeznaczone dla niemowląt warto pomyśleć o kontrastowych biało-czarnych zestawieniach kolorystycznych. Pomóc może zestaw White and Black Accessories, stworzony z myślą o noworodkach i ich rozwoju. 

Profesjonalnie zaprojektowane akcesoria, np. Kocyk, Rożek, Mata, Roller i Bumper, to świadoma pomoc w rozwoju dzieci. Stworzone przez mamy z myślą o dzieciach, są tym, czego maluchy potrzebują.

Na początek zapoznaliśmy się z rożkiem, który mnie zachwycił jakością, a Alicję wzornictwem. Od kilku dni, każdą wolną chwilę, którą Alicja spędza poza moimi ramionami, przeznaczam na ćwiczenia podnoszenia główki córki oraz stymulacji jej wzroku. Rożek White and Black znakomicie sprawdza się do obu celów, Alicja z zaciekawieniem wpatruje się w sympatycznych mieszkańców Bajkowego Lasu, a przy okazji przepięknie unosi główkę. Z pewnością nie raz będziemy sięgać po kolejne akcesoria stymulujące wzrok niemowlaka i na pewno Wam o tym opowiemy. Zapraszamy na stronę White and black.

2 komentarze:

  1. Super sprawa, my mięliśmy takie czarno-białe książeczki, więc z zapartym tchem czekam na kolejne wpisy.

    OdpowiedzUsuń
  2. No właśnie szukałam pomysłu na prezent dla takiego małego szkraba. Pozdrawiam Małgosia.

    OdpowiedzUsuń