poniedziałek, 18 listopada 2013

Jak rozwijać kreatywność dziecka? - wpis gościnny

Każdy rodzic chce, by jego dziecko było zdrowe, mądre i … kreatywne. Co to znaczy? 

Kreatywne dziecko potrafi stworzyć nowe idee, czyli umie zrobić coś po swojemu, nawet bez wskazania sposobu. Umie samo coś zorganizować, rozwiązać problem, wymyślić zabawę, lepiej dogadywać się z innymi osobami. Umie wykorzystać posiadaną wiedzę. Taki malec wie też, że do celu może dojść różnymi drogami. To umiejętność, która przydaje się nie tylko w dzieciństwie, ale praktycznie w całym życiu. Jak rodzice mogą pomóc dzieciom odkryć swoją kreatywność, a następnie ją rozwijać? Rodzice, którzy chcą, by jej dziecko było kreatywne, musi się liczyć z tym, że będzie ono inne, będzie inaczej rysować, pisać wiersze, co nie zawsze będzie podobać się w przedszkolu czy w szkole. W domu kreatywnego dziecka powinno być jak najmniej tradycyjnych zabawek. Pokazujmy maluchowi, że bawić się możemy wszystkim. Garnek można wykorzystać jako hełm, a prześcieradło jako sukienkę. Wymyślanie nowych zastosowań przedmiotów to doskonały rozwój wyobraźni dla dziecka. W ten sposób pokazujemy dziecku jak myśleć twórczo i niestandardowo. 
Ważne jest, by nagradzać spontaniczność dziecka. Namawiać do rysowania, malowania, śpiewania- niestandardowego, np. rysowania innymi kolorami niż zwykle, „wyjeżdżania poza linię”, dorysowywania swoich elementów do kolorowanki. - Warto wybrać takie materiały, które zachęcą dzieci do dorysowywania wymyślonych przez siebie elementów i nie podsuwać dziecku gotowych rozwiązań, lecz zachęcić je do tworzenia wymyślania i rozwoju wyobraźni- mówi Joanna Młynarczyk, ilustratorka, autorka książek i kolorowanek dla dzieci współpracująca z edukacyjnym portalem dla dzieci Bazgroszyt.pl - Na naszej stronie można znaleźć takie właśnie twórcze materiały edukacyjne, które nie tylko sprawiają dzieciom frajdę, ale też rozwijają wyobraźnię i uczą- dodaje. Na Bazgroszyt.pl znajdziemy kreatywne kolorowanki w rozmiarze XXL, w których zadaniem dziecka jest dorysowanie własnych elementów, książeczki, gdzie dziecko ma wpływ na dalsze losy bohaterów czy rozwojowe gry online. Ważne jest również proponowanie dziecku nowych zabaw i rozwiązań. Zapytajmy malca, co trzeba zrobić, by pojawił się w pokoju np. zając. Jeden maluch zacznie kicać, inny zrobi uszy z palców… To pokazuje, że nie ma jednej odpowiedzi, że są różne rozwiązania, bo są różni ludzie. 

Twórcze mogą być także zajęcia, które z pozoru wydają nam się… mało kreatywne, na przykład… nudzenie się. Jak potwierdzają badania, najbardziej pomysłowe oraz kreatywne są dzieci, którym pozwala się czasem na nicnierobienie. Artyści i projektanci często zanim rozpoczną proces twórczy, najpierw wyłączają się z rzeczywistości. Tak samo dziecko, musi najpierw poczuć nudę, by odkryć w sobie nowe zasoby twórczość. Myślisz, że twój synek leżąc na kanapie patrzy bezmyślnie w sufit? Nie! On wyobraża sobie, czym jest plama na suficie lub jaki inny kolor mogłaby mieć lampa. 

Myślenie twórcze to myślenie poza stereotypami. Niczym nie skażona wyobraźnia dziecka, w sposób twórczy interpretuje obrazy i kształty, które otaczają dziecko. Dlatego dziecko potrafi dostrzec znacznie więcej niż osoba dorosła. Patrząc na plamę na suficie widzi w niej anioła lub motyla. Chcąc wykształcić w dziecku myślenie twórcze pozostawmy mu swobodę interpretacji. Dziecko kreatywne mniej choruje, bo myśli pozytywnie (co wpływa na jego samopoczucie i organizm), nie boi się wyzwań, wierzy we własne możliwości, a jego ciało nie kumuluje stresu. Dzieci kreatywne lepiej się uczą, ponieważ potrafią znaleźć odpowiednią dla siebie metodę nauki. A więc- warto rozwijać ich potencjał!

Więcej na:
www.bazgroszyt.pl
www.facebook.com/mowimyobrazami


Uwaga! Dla wszystkich czytelników bloga Przystań Rodzina mamy miły prezent. Kupując produkty na stronie Bazgroszyt.pl otrzymujecie 20% na wszystkie produkty! Rabat jest ważny do końca roku.3 komentarze:

  1. "W domu kreatywnego dziecka powinno być jak najmniej tradycyjnych zabawek." - podoba mi się. Dzieci są kreatywne, niestety często to właśnie dorośli niszczą w nich kreatywność, przysypując stosem zabawek piszcząco - mrugająco - grających. Widzę na przykładzie mojego synka, że dziecko bawi się lepiej wtedy, gdy coś razem tworzymy, niż gdy idziemy i kupujemy w sklepie. Jest bardziej zadowolony ze wspólnego robienia samolotów z pudełek, niż zabawą gotowym samolotem :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Oooo tak, co racja to racja, to my niszczymy wyobraźnie dzieci:(

    OdpowiedzUsuń
  3. Polecam również przejść się od czasu do czasu do teatru dla dzieci. W warszawie jest jeden Teatr dla dzieci - Teatr Małego Widza, wszystkie inne grają po prostu spektakle dla dzieci - i to jest fajne dla starszych dzieci, dla najmłodszych jednak typowo dziecięcy teatr jest niesamowicie interesujący

    OdpowiedzUsuń