środa, 12 czerwca 2013

Gdzie na weekend? - nasze inspiracje.

Uwielbiamy poznawać nowe miejsca. Zwiedzamy miasta, góry, morze i wiele innych ciekawych miejsc w naszym pięknym kraju. Kiedyś po prostu studiowaliśmy mapy, zaznaczaliśmy palcem miejsce i jechaliśmy. Potem poszukiwaliśmy inspiracji w Internecie. Po pojawieniu się Helenki nie zaprzestaliśmy naszych wypraw, ale zmieniły się parametry doboru odwiedzanych miejsc. Dzielenie się naszą pasją z córką to jedna z przyjemniejszych aspektów rodzicielstwa.

W ostatnim czasie pojawiło się mnóstwo ciekawych przewodników książkowych skierowanych do rodziców małych dzieci. Wśród nich pięknie wydane kompendium "Weekend z dzieckiem" wydawnictwa Dragon.

Przewodnik nas oczarował, znajdujemy w nim liczne obiekty, które w uznaniu autorów mogą być ciekawe dla dzieci, a na pewno są doskonałe do zwiedzania podczas krótkich wypadów weekendowych.

Wszystkie atrakcje wymienione w książce są podzielone według regionów geograficznych. Kompendium ma bardzo liczne ilustracje, mapy oraz szereg przydatnych informacji dotyczących kontaktu, cennika oraz godzin otwarcia przedstawianego obiektu.

Często korzystamy też z wydawnictwa lokalnego, przewodnika po naszym województwie: "Śląskie z dzieckiem". Poradnik jest dwustronny i został podzielony na dwa duże działy: atrakcje na pogodę i na niepogodę. Książeczka była dystrybuowana za darmo w punktach informacji turystycznych i rozeszła się jak ciepłe bułeczki.

Wielką zaletą przewodnika jest to, że nie znajdziemy w nich powszechnie znanych atrakcji typu park w Pszczynie, czy Ustroń. Znajdujemy tam zakątki mało znane, perełki turystyczne mało oczywiste, bo kto ze Ślązaków słyszał o Zaczarowanym Lesie koło Janowa albo Tropikalnej Wyspie w Marklowicach?

Przewodnik jest bardzo ciekawie opracowany, oprócz opisu każdej trasy czy zabytku, w książeczce są również kolorowanki, czytanki, i różne ciekawe gry. Można również wycinać i naklejać przy trasach znaczki informujące, jaka pogoda towarzyszyła nam podczas zwiedzania danego obiektu. 

Przewodnik można pobrać w formie elektronicznej na stronie gosilesia.pl.

Oba przewodniki są dla nas znakomitą inspiracją w planowaniu weekendów. A czym Wy się kierujecie w planowaniu wycieczek z dziećmi? Wybieracie znane Wam miejsca, czy lubicie wyprawy w nieznane?

8 komentarzy:

 1. Przewodniki to podstawa, zajmują sporo miejsca na półce :) ale nie wyobrażam sobie wyjazdów bez nich...

  OdpowiedzUsuń
 2. My planujemy "na dziko" czyli co będzie to będzie :).

  OdpowiedzUsuń
 3. Poki co jezdzimy w sprawdzone miejsca, gdy mala podrosnie na pewno zaszalejemy.

  OdpowiedzUsuń
 4. biedne to moje dziecko, bo jeździ z nami tylko na wycieczki do rodziny :P

  OdpowiedzUsuń
 5. Super sprawa taki przewodnik;)
  Można poznać wiele fascynujących miejsc.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. dzięki że mi przypomniałaś... moi rodzice fanatycznie zbierają przewodniki... muszę kilka sobie pożyczyć. Ps. Bardzo dziękuję za kartkę... ech jak miło taką dostać!

  OdpowiedzUsuń
 7. Dzięki za info o przewodniku "Śląskie z dzieckiem" nasza rodzinka to podróżniki, wspinacze, grotołazy, geoturyści, przewodniki:), więc chętnie zapoznam się z tą pozycją:)

  OdpowiedzUsuń
 8. nie lubię przewodników i nigdy z nich nie korzystam.
  wolę na ślepo jechać.
  jedynie przed wyjazdem w internecie szukam jakiś informacji.

  OdpowiedzUsuń