wtorek, 14 maja 2013

B jak Biegunka

Długo, bo niemal przez 19 miesięcy, nie mieliśmy powodów, aby przybliżać sobie wiedzę na jej temat. I nagle zaatakowała znienacka, jak przyczajony tygrys, ukryty smok, jak grom z jasnego nieba, jak Filip z Konopi, bez litości ...

Kiedy możemy być pewni, że dziecko ma biegunkę? Najczęściej mówi się że wtedy, kiedy dziecko oddaje więcej, niż trzy luźne stolce w czasie jednej doby. A co może być jej powodem? - alergia, nietolerancja pokarmowa, zakażenia wirusem i bakterią, choroba, w której biegunka może być jej objawem. Bywa u tak, że jest wynikiem złej diety, np: za dużo zjedzonych owoców, kiszonek lub bardzo tłuste potrawy. 

Kiedy przedwczoraj pojawiła się u Helenki, wolałam nie stawiać tarota poszukując jej przyczyny w kartach, tylko od razu wybraliśmy się do lekarza Oj-Boli. Szczęśliwie, prócz biegunki nie pojawiły się żadne inne dolegliwości, w zasadzie po córce nie było widać, że coś jej dokucza.

Lekarz wybadał brzuszek i zalecił podawanie probiotyku Acidolac Baby, aby przywrócić prawidłową florę bakteryjną jelit. Zabronił podawania żadnych preparatów zatrzymujących biegunkę. Organizm ma się oczyścić z wszystkiego, co mu szkodzi. Przypomniał również o oczywistościach, czyli o stałym uzupełnianiu płynów i częstym pojeniu dziecka wodą. Prócz wody zalecił podawanie Orsalitu uzupełniającego straty wody i elektrolitów. Zalecił cierpliwość i obserwowanie maleństwa.

Nie zalecił głodówki. I dobrze! Wystarczy, że sama biegunka osłabia dziecko. Ale dieta w czasie biegunki powinna być lekkostrawna. Dostaliśmy zalecenie podawania kleiku marchwiowo - ryżowego oraz ugotowanego jabłka z sucharkami. Dobre są również banany i owoce jagodowe. Należy pamiętać, że surowa marchew i jabłko mają działanie odwrotne, gdyż działają rozwalniająco. W czasie biegunek nie należy podawać chleba ani produktów mlecznych. No chyba, że karmimy piersią, te mleko jest jak najbardziej wskazane.

Z ciekawostek na jednym z popularnych forum wyczytałam, że niektórzy rodzice podają dziecku odgazowaną coca-colę. Uważam to za lekką przesadę, na kofeinę i konserwanty Helena ma jeszcze czas.
Szczęśliwie, następnego dnia problem zniknął i wszystko wróciło do normy.

Na koniec mam pytanie do korzystających z bloggera. Otóż od pewnego czasu mam problem z ładowaniem grafiki do postów. Trwa to nieprzyzwoicie długo. Jak to wygląda u Was?

Przypominam, że jutro kończy się nasze Candy

8 komentarzy:

 1. Z kolei nasza pediatra mówi, że jak tylko wystąpi biegunka to od razu podać Smectę + Orsalit + ewentualnie probiotyk. Ale mówi, że biegunka jest wtedy, kiedy kup jest przynajmniej 5.

  OdpowiedzUsuń
 2. nie zazdroszczę. Dobrze, ze szybko minęła, oby nie wróciła...

  OdpowiedzUsuń
 3. współczuję. dobrze, że już po wszystkim :)

  Grafika u mnie tak samo ciężko wchodzi... ;/

  OdpowiedzUsuń
 4. Dobrze, że biegunka tak szybko zniknęła.
  Podawanie coca-coli małemu dziecku? Nie popieram.
  Stosowałam, ale na sobie w czasie problemów żołądkowych.
  A nie na dzieciaczku.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. oj dobrze że szybko minęła!
  z ładowaniem grafiki wszystko ok u mnie

  OdpowiedzUsuń
 6. Stosowaliśmy ostatnio ORSALIT ale Tosia pluła na całego :(

  OdpowiedzUsuń
 7. ojoj nic przyjemnego...dobrze, że już lepiej

  OdpowiedzUsuń
 8. bardzo sobie chwalę Orsalit!!
  zdrówka na długo!!

  OdpowiedzUsuń