piątek, 5 kwietnia 2013

Zdrowe Twojego dziecka to nie geny! To jedzenie! cz.1


Wczoraj byłam uczestnikiem wykładu Emilii Lorenc - pomysłodawczyni kampanii Zdrowy Przedszkolak, dietetyka, diagnostyka laboratoryjnego i biologa molekularnego. Wykład, jak można się było spodziewać dotyczył zdrowia małych dzieci, a koncentrował się na jednym z elementów budowania tegoż zdrowia, czyli na diecie.

Pomimo tego, że konferencja była skierowana do osób odpowiedzialnych za żywienie dzieci w placówkach  przedszkolnych, to zagadnienia, które były na niej omawiane, interesowały mnie tak żywo, że oczywiście nie mogło mnie tam zabraknąć. 

Ogólna tematyka spotkania krążyła wokół wpływu odżywania na rozwój i zdrowie dziecka oraz o tym, jak dom i przedszkole powinno kształtować zdrowe nawyki żywieniowe. Dużo miejsca w trakcie wykładu poświęcono świadomej konsumpcji, a co za tym idzie przybliżeniu zasad kupowania produktów.

Któż nie chce zdrowej i szczęśliwej przyszłości dla swojego dziecka? Problem otyłości, cukrzycy typu II, ADHD, nowotworów u dzieci, to zjawiska, które pojawiły się w naszym społeczeństwie stosunkowo niedawno. Wpływ odpowiedniego odżywiania ma ogromny wpływ na jakość życia nas wszystkich. Wiem, że to truizmy i każdy z nas codziennie słyszy, że należy jeść produkty naturalne, wysokiej jakości i jak najmniej przetworzone.

Ale jak naprawdę wygląda to w naszych kuchniach? Jednym z najczęściej spotykanych błędów żywieniowych u dzieci jest małe zbilansowanie posiłków. Otóż nasi milusińscy ciągle jedzą to samo i wyłącznie te produkty, które im smakują. A zasada im więcej różnorodności na talerzu, tym lepiej dla zdrowia, często pozostaje mżonką. 

Wybór "złych" produktów spożywczych to temat rzeka. Przytoczę kilka, które wydały mi się dość ważne:

- Dawanie dziecku chudego mleka - tylko mleko, które ma więcej niż 3,2 % pozwala na dobre przyswajanie mikroelementów w nim zawartych.
- Pozwalanie dziecku jeść parówki, pasztety i inne produkty przygotowywane z mięsa oddzielanego mechanicznie. Nawet my, dorośli powinniśmy unikać tego typu produktów.
- Jedzenie zbyt dużej ilości mięsa.
- Podawanie dziecku tłuszczy roślinnych do smarowania zamiast masła.
- Gotowanie zup wyłącznie na wywarach mięsnych.
- Karmienie dzieci topionymi serkami i miękkimi wyrobami sero-podobnymi.
- Nadmierna podaż wszechobecnego cukru: w kaszkach, płatkach śniadaniowych, jogurtach, serkach, napojach, granulatach herbat, nie wspominając już o słodyczach.

Konsekwencją niezdrowego jedzenia małego dziecka jest nie tylko otyłość. Zła dieta może być przyczyną złego samopoczucia psychicznego i fizycznego, w najczarniejszym scenariuszu może doprowadzić do licznych chorób, które w znacznym stopniu wpłyną na skrócenie jego życia. 

Jutro przedstawię garść przydatnych informacji w jaki sposób należy wybierać zdrowe produkty, które powinny znajdować się w codziennej diecie Twojego dziecka.

8 komentarzy:

 1. Czekam na jutro! Złą świąteczną dietę i dokarmianie łakociami przez wszystkich Kosmyk jeszcze dziś odczuwa...

  OdpowiedzUsuń
 2. aż trudno uwierzyć jak mała jest świadomość wśród rodziców na temat zdrowej diety dziecka...

  OdpowiedzUsuń
 3. zdrowa dieta dziecka to podstawa tego się trzymam

  OdpowiedzUsuń
 4. Super:) Jeśli lubisz candy i rozdania - zapraszam na mojego bloga konkursowego rozdanie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. z niecierpliwośćia czekam na kolejny wpis! dzieki

  OdpowiedzUsuń
 6. a ja myślałam, że źle robię, według tabelek, że gotuję owsiankę na mleku 3,2%, a tu proszę! :D No i te parówki... a mój je tak lubi!

  OdpowiedzUsuń
 7. W Mai przedszkolu od dłuższego czasu nie ma parówek i serków topionych.Na śniadanie np. jest kasza jaglana, kukurydziana na mleku.Dzięki perswazji rodziców udało sie przeforsować wyeliminowanie parówek i ciastek z menu przedszkolaka.Dyrektor natychmiast się zgodził!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobra wiadomość. U nas w mieście ruszył wspaniały projekt polegający na zakładaniu ogródków warzywno-owocowych prowadzonych przez dzieci. Świetny pomysł na edukację dzieci poprzez zabawę.

   Usuń