sobota, 27 kwietnia 2013

Szlakiem kwitnącej magnolii

Odkąd zamieszkałam w Tychach, wiosna nieprzerwanie kojarzy mi się z wielkimi, kielichowatymi, biało różowymi kwiatami magnolii. To wielkie, ozdobne drzewo rośnie pod moim balkonem i co roku karmi moje oczy swoim pięknem. Ta zmysłowa uczta trwa bardzo krótko, zaledwie 2-3 tygodnie, potem to królestwo wdzięku zamienia się w zupełnie zwykłe, przeciętnej urody drzewo. 

Kilka lat temu, zupełnie przypadkowo, natknęłam się na informację dotyczącą szlaku kwitnącej magnolii w Cieszynie. Nie czekając długo namówiłam Mao na wycieczkę do tego pięknego miasta. Szlak magnolii powstał z inicjatywy francuskiego botanika Soulange’a-Bodina, który na zamówienie bogatych mieszczan sprowadził to piękne drzewo do ich ogrodów. Wtedy magnolia była oznaką prestiżu i majątku, dziś jest piękną ucztą dla osób spacerujących urokliwymi ulicami tego miasta.Nie macie pomysłu na majówkę? Zapraszam Was na spacer szlakiem kwitnącej magnolii.

Mapki i ulotki można pobrać na rynku w Cieszyńskim Centrum Informacji.

źródło: http://www.najpiekniejszemagnolie.pl

Szlak kwitnącej magnolii

(trasa ok. 1 km, 20-30 min.)

1. Plac Kościelny 8 – magnolia gwiaździsta w ogrodzie  z neorenesansową XIX - wieczną willą przed ewangelickim Kościołem Jezusowym.

2. Plac Kościelny 4 – magnolia „Alexandrina” przed budynkiem parafii ewangelickiej z mansardowym dachem z XVIII w. przylegającym do neogotyckiego Technikum Mechaniczno–Elektrycznego.

3. ul. Sienkiewicza 6 – dwa drzewa magnolii „Alexandrina” za pięknym kutym ogrodzeniem z inicjałami „A.M.”, przy eklektycznej willi z okrągłą narożną basztą, budowniczego Alfonsa Mattera. W końcu XIX w. zabudował on tą część miasta zwaną Matterówką.

4. ul. Sienkiewicza 12 róg z ul. Miarki – rzadko spotykana magnolia Soulange’a (pośrednia) w ogrodzie przyległym do kamienicy licowanej żółtą glazurą, którą wybudowali na przełomie XIX i XX wieku cieszyńscy fabrykanci mebli Pohlnerowie.

5. ul. 3 Maja 17 – drzewo magnolii gwiaździstej przed modernistyczna willą z lat 1920 zbudowana przez rodzinę Nohelów.

6. ul. 3 Maja 16 – drzewo magnolii „Alexandrina” przed secesyjnym domem należącym do Karla Czepela, w którym na od 1910 r. prowadził prywatną Szkołę Handlową.

7. ul. 3 Maja 13 – młody okaz magnolii „Rustica Rubra” rosnący przy willi z lat 20-tych XX wieku.

8. ul. Miarki 2 – widoczne od ul. 3 Maja drzewko bardzo rzadko spotykanej magnolii Lenné’go na tyłach modernistycznej willi nawiązującej swą architekturą do stylu marynistycznego.

9. ul. 3 Maja 10 – magnolia „Alexandrina” przed reprezentacyjną willą w stylu wiedeńskiej geometrycznej secesji, znanego cieszyńskiego budowniczego Roberta Lewaka. Nad głównym wejściem do willi z dorycką kolumną inicjały właściciela „R.L.”, nad wejściem bocznym natomiast płaskorzeźba z atrybutami architekta.
10. Park Pokoju – trzy drzewka magnolii „Alexandrina” rosnące przy orkiestronie. Park, w którym w 1779 r. podpisano tzw. Pokój Cieszyński, został w 1931 r. zmodernizowny z okazji przeniesienia do Pałacu hr. Larischów Muzeum Miejskiego. W Muzeum Śląska Cieszyńskiego znajduje się XVII – wieczny, niderlandzki obraz ze szkoły Jana Breughla i Fransa Frankena, przedstawiający Matkę Boską oraz św. Elżbietę z małym Chrystusem i Janem Chrzcicielem w otoczeniu bogatego wieńca kwiatów, wśród których odnaleźć można kwiat magnolii.

11. ul. Regera 6, Café Muzeum - W atmosferze wspaniałego pomieszczenia dawnej pałacowej stajni o nieskazitelnych klasycznych proporcjach, można dzisiaj miło i przyjemnie spędzić czas, racząc się wybornymi deserami magnoliowymi serwowanymi przez kawiarnię.

Więcej na stronie: Najpiękniejsze Magnolie.

5 komentarzy:

 1. szlakiem magnolii - ciekawe! Ja tak zachwycam się tymi drzewami, że czasem aż przystaję i napatrzeć się nie mogę. Miłego weekendu :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Śliczne są magnolie:)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie wiedziałam, że mamy takie cudo w polsce. Bardzo ciekawa inicjatywa :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ależ cudownie:) Uwielbiam magnolię, kocham od zawsze i jeśli kiedykolwiek dorobię się kiedyś ogrodu to pierwsze co posadzę sobie to drzewko:) Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 5. kiedyś się przechadzałam tym szlakiem... a teraz muszę koniecznie przeprowadzić synka przez niego... może nawet w ten długi weekend. W każdym razie inspiracja jest :)

  OdpowiedzUsuń