sobota, 2 marca 2013

Sapere aude femina, czyli odważ sie być mądra.

Wczoraj byłam na bardzo ciekawej konferencji pod tytułem "Między pracą z macierzyństwem". Spotkanie miało na celu ukazanie pozytywnych przykładów kobiet łączących rozwój osobisty i zawodowy z macierzyństwem, pokazanie stereotypów społecznych dotyczących macierzyństwa oraz wsparcie kobiet w dążeniu do niezależności i po prostu realizacji własnych celów. Spotkanie było inspirujące do zastanowienia się nad swoją obecną kondycją i rozmyśleniem nad tym, czy droga, którą podążam jest tą, która sprawia, że jestem szczęśliwa. Zaproszone prelegentki miały bardzo ciekawe wystąpienia. Najbardziej podobało mi się wystąpienie profesor Elżbiety Górnikowskiej - Zwolak z tematem: "Macierzyństwo konstrukt społeczny czy projekt indywidualny" dotyczące przede wszystkim stereotypów dotyczących kobiety - matki. W trakcie ciekawej prelekcji, profesor przedstawiła i szczegółowo zinterpretowała kulturowy skrypt bycia matką opisany przez Bogusławę Budrowską. Nakazy skryptu wyglądają następująco:

1. Dziecko jest najważniejsze (punkt centralny i ukryte założenie wielu dalszych twierdzeń).
2. Macierzyństwo jest naturalnym POWOŁANIEM wszystkich kobiet, najbardziej podstawową funkcją kobiecą.
3. Urodzenie dziecka to akt w najwyższym stopniu symbolizujący osiągnięcie DOJRZAŁOŚCI i dorosłości przez kobietę.
4. Wszystkie kobiety mają wrodzony INSTYNKT MACIERZYŃSKI, niechęć do posiadania dziecka wymaga wyjaśnienia.
5. Prawdziwa matka POŚWIĘCA SIĘ dziecku - pragnienia matki zredukowane są do szczęścia jej dziecka, dziecko jest jedyną racją jej istnienia.
6. Matka obdarzona jest emocjonalną i praktyczną odpowiedzialnością za dziecko przez 24 godziny na dobę - dobra matka jest z nim NIEROZŁĄCZNA.
7. Matka ponosi całkowitą ODPOWIEDZIALNOŚĆ za rozwój dziecka, jego zdrowie fizyczne i psychiczne, wygląd, zachowanie itp.
8. Bycie matką wyzwala tylko pozytywne emocje; matka obdarza dziecko miłością ciągłą, bezwarunkową, wyrozumiałą - jest IDEAŁEM.
9. Macierzyństwo powinno mieć miejsce w ramach MAŁŻEŃSTWA.
10. Matka jest istotą ASEKSUALNĄ, zaprzeczającą swej seksualności.
 B. Budrowska (2001), "Regulamin i improwizacje, czyli o kulturowym skrypcie bycia matką", Kultura i Społeczeństwo, nr 2
Oczywiście wszystkie wyżej wymienione punkty są arcyciekawymi tematami do dyskusji i polemik. Zamieściłam je, by Was z nimi zapoznać i zainspirować do przemyśleń. 

A teraz pozdrawiamy weekendowo i uciekamy wykąpać się w słoneczku.5 komentarzy:

 1. myślę, że to musiała być bardzo ciekawa konferencja. Niestety myślenie stereotypami dotyczy tak wielu kobiet/ matek... to jest smutne, bo ciężko taki stereotyp zderzyć z rzeczywistością

  OdpowiedzUsuń
 2. sama wybrałabym się na taką konferencję.

  Może jestem "inna", ale z większością tych nakazów się nie zgodzę.

  OdpowiedzUsuń
 3. bardzo ciekawe te podpunkty i stwierdzenia w nich, z niektórymi gotowa jestem się zgodzić ale nie ze wszystkimi!!!

  pozdr i zapraszam do nas

  OdpowiedzUsuń
 4. Konferencja jak wspomniałaś ciekawa , tematów nie tylko do polemiki ale i burzliwych dyskusji wiele. z wieloma punktami nie zgadzam się

  OdpowiedzUsuń
 5. Uśmiałam się czytając te punkty... Brzmi jak wyciągnięte z kościelnego kazania :P Musiało być ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń